A víz fertőtlenítése során a klór kémiai reakcióba lép a vízben lévő szerves szennyezőanyagokkal, aminek következtében a tanulmányban vizsgált trihalogén vegyületek (THM) keletkeznek.
A klórozás következtében kb. 70 féle ún. trihalometán (THM) – vegyület (klórozott szénhidrogének, metán származékok, daganatkeltő vegyületek, klóraminok, kloroform) jelenik meg a csapvízben.
A trihalogén vegyületek hatásai tanulmányt itt tudod elolvasni
Tudományos kísérletek alátámasztották, hogy ezek a THM vegyületek, határérték feletti megjelenése az ivóvízben okozhat szív- és érrendszeri betegségeket, felelős lehet daganatos betegségek (főleg emésztőrendszeri daganatok, hólyagrák) kialakulásaiért is. Tudományos kísérletek folyamán bizonyítást nyert, hogy ezek laboratóriumi állatoknál rákkeltő hatásúak.
Amerikai tudósok, egy ismert kutató Robert Morris vezetésével komoly kutatást végeztek az ivóvízben lévő klór emberi szervezetre gyakorolt hatásáról. Munkájuk szoros kapcsolatot tárt fel a klóros vízfogyasztás és a belső szervek rákos megbetegedései között. Azok, akik 40 évig klóros vizet fogyasztottak, 70 %-kal nagyobb eséllyel betegszenek meg rákban, mint azok, akik klórmentes vizet fogyasztottak.
A víz szerves szennyezői és a fertőtlenítőszer reakciója eredményeképpen a klórozott vízben ún. fertőtlenítési melléktermékek jönnek létre. Kiemelten jelentősek ezek közül a trihalometán (THM) vegyületek (különösen a kloroform, illetve a bromoform), A kloroform általában a legnagyobb mennyiségben kimutatható trihalometánok amelynek mérgez ő hatását részletesen vizsgálták. Mivel laboratóriumi állatkísérletekben mind a kloroform, mind egyéb THM vegyületek rákkeltőnek bizonyultak, ezért az emberi szervezetre gyakorolt hosszú távú hatásuk aggodalomra adhat okot.
A szakértők azonban továbbra is vitatják a kloroform emberi egészségügyi kockázatát (Driedger and Eyles 2003).A szabad klór rendkívül agresszív, a szervezetünkben roncsoló reakciókat okoz, károsítja az emésztőszerveket, véralkotókat és az érfalakat.
A vízműhöz közelebbi vízhálózatban főleg a nagy szabad klórtartalom okoz íz, és szag problémát. Minél messzebbre van a klórozás helyétől a fogyasztó, annál kevesebb lesz a vízben lévő szabad klór (annál kevésbé érzi büdösnek a fogyasztó), de annál több klórozott szénhidrogén keletkezik benne. Ezek mg/l koncentrációban is igen ártalmasak, ugyanakkor a fogyasztó már nem érzi büdösnek a vizet, és azt hiszi, hogy a vize egészséges.
Persze mondhatja valaki, hogy szüleink is csapvizet ittak......igen, de azért nem árt megnézni a szülői generáció egészségi állapotát Magyarországon
A jó hír viszont, hogy ha nem szeretnéd a klórt, és melléktermékeit megitatni a családoddal, egyszerűen ki tudod szűrne. Erre többféle készülék alkalmas, kattints ide vagy a képre, és nézd meg neked, melyek szimpatikusak >>>