A bekötési pont kialakításához a vízóra utáni csőszakaszt lehet megszakítani, és a csatlakozó pontokat kiépíteni. Fontos, hogy ez a pont nem lehet vízóra aknában, valamint fagynak és időjárásnak kitett helyen....részletek: Milyen bekötési feltételek kellenek, egy vízlágyítónak - hol lehet elhelyezni, és hol nem?
A vízlágyító csatlakozási pontot úgy kell kiépíteni, hogy akkor is biztosítsa a háztartásnak a vízellátást, amikor a vízlágyító nincsen rácsatlakozatva.
A vízlágyítót valamilyen bekötőszerelvénnyel tudjuk a csatlakozási ponthoz kapcsolni. Ez lehet merev szerelvény (pl. GEBO), vagy flexibilis bekötő cső is.
- Ha flexibilis bekötést alkalmazunk javasolt az 1 m hosszú cső alkalmazása, rövidebb csővel járhatunk úgy, hogy nem tudjuk felcsatlakoztatni a készüléket.
- Ahhoz, hogy a bekötő szerelvényt csatlakoztatni tudjuk a vezetéken kialakított csatlakozási ponthoz, 1’ vagy 3/4’ külsőmenetes csatlakozásra van szüksége.
A vízlágyító bekötési pontjának kialakítása a hálózaton:
|
|
A bekötési pont kialakításával egy időben kerül elhelyezésre az előszűrő is (amennyiben előzőleg nem volt a rendszerben). A finomabb szűrést biztosító előszűrő beépítésénél figyelni kell arra, hogy megfelelő magasságba kerüljön felszerelésre, mivel a szűrőzsák cseréhez a poharat le kell venni a fejről, és ha túl alacsonyra építik be, akkor ezt nem lehet kivitelezni!
Helyes:
|
Helytelen:
|
Másik fontos szempont, hogy az ilyen típusú előszűrő szakaszolható legyen (előtte utána golyóscsap), hogy szűrőbetét cserekor ne folyjon vissza az összes víz a vezetékekből.
Amennyiben emeletes házba kerül vízlágyító beüzemelésre, ez esetben javasoljuk egy visszacsapó szelep elhelyezését is a lágyított elmenő ágon.
A vízlágyító bekötési pont magasságának kialakítása:
A bekötési pont kiépítésénél nem mindig lehetséges az optimális magasságot kiválasztani (pl. már meglévő vezetékrendszer), de amennyiben a vezeték túl alacsonyan van, vagy túl magasan, mindenképen szükséges annak átépítése.
A flexibilis bekötés pont azért egy optimális választás, mert van lehetőségünk a hosszabb szerelvénnyel magasabb vagy alacsonyabb pontokra is rákötnünk úgy, hogy közben az egész mobil marad, és ha hosszabb a vezeték sem gond, mert el lehet hajtani valamilyen irányba.
- FONTOS, hogy a bekötést a fal síkjával párhuzamosan alakítsuk ki (a csonk felfelé vagy lefelé vagy fal síkjával párhuzamosan álljon, attól függően, hogy a bypass magasság alatt vagy felette helyezkedik el), így a bekötő csövet kényelmesebben el lehet hajlítani, és a lágyítót közelebb lehet tolni a falhoz!
- A vízlágyítót lehet szemből, de akár oldalról is csatlakoztatni, ezt mindig az adott hely sajátossága határozza meg.
- A bekötőcső hajlása miatt kb. + 20 cm helyet kell ráhagyni a bypass-nál mért tényleges méretre.
- Amennyiben alacsonyan van a csatlakozás, akkor a csatlakozási pont a fal síkjával párhozamosan, de felfelé fordítottan kialakítani (mert alulról nem biztos hogy a csövet alá lehet hajlítani)
- Amennyiben magasabban vagy a gép bypass magasságában van a csatlakozás, akkor a csatlakozási pont a fal síkjával párhozamosan, de lefelé fordítottan kialakítani (mert felülről nem biztos, hogy a csövet alá lehet hajlítani, vagy elég hosszú lesz a bekötővezetékünk)
A vízlágyító csatorna csatlakozási pontjának kialakítása:
A vízlágyító készülék bekötési pontjához minél közelebb kell a csatorna csatlakozást kialakítani. Az optimális lefolyócső méret a 40-es, de természetesen 32-es csövezés is megfelelő, amennyiben előzőleg már azzal ki lett alakítva. Az optimális csatorna csatlakozás magassága a padlótól számítva 25-50 cm.
Amennyiben a csatorna csatlakozás magasabban van, mint az adott vízlágyító készülék bypass szelepe, abban az esetben az emelkedési magasság – a készülék bypass magasságtól számolva - max. 140 cm lehet (EcoWater vízlágyítók esetében), ez normál lakossági készülékek esetében a földtől számolva kb. 240 - 250 cm csatorna magasságot takar.
Amennyiben a csatorna csatlakozás ettől magasabban helyezkedik el, úgy a vízlágyító alá emelvény kell építeni, kisebb lágyító esetében akár a falra rögzített polc is megoldást jelenthet.
A csatornához a vízlágyító szifon segítségével csatlakozik.